BİLGİ Anthem FPS Arttırma Rehberi

• Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
1588442516742.png

Muhteşem grafikleriyle piyasaya sürülen aksiyon rol yapma oyunu Anthem, çok fazla kişinin sistemini zorluyor. Bu yüzden düşük fps sorunu yaşayanlar için Anthem fps yükseltme rehberi hazırladım.

Yazıyı zamanla güncelleyebilirim. Sorusu olan ve oyunla ilgili hatayla karşılaşan varsa aşağıda yorum bırakabilir.

1) Grafik Ayarları
Bilgisayarımın özellikleri fazlasıyla iyi diyenler istediği gibi ayarlayabilir, yine de bu kısmı incelemelerinde fayda var.

V-Sync: Kapalı seç. Eğer ekranda yırtılmalar fark edersen ve rahatsız olursan açık yapabilirsin.

Motion Blur: Hareket bulanıklığından rahatsız olanlar bunu kapalı yapabilir. Ben sevmediğim için kapalı seçiyorum.

Depth of Field: On yapabilirsin.

Chromatic Aberration: Off olmalı.

Graphics Quality: Custom seçili olsun.

Anti-Aliasing: Bu özellik nesneler üzerindeki pürüzlü kenarları yumuşatmaya yarıyor. Düşük özellikte bir sistemin varsa kapalı veya FXAA seçebilirsin. Sistemi yeterli olanlara TAA seçmelerini öneririm.

Ambient Occlusion: Daha gerçekçi gölgeler yaratır. Zayıf sistemlerde kapalı olmalı. Normal düzeyde bir bilgisayar için HBAO seçilebilir.

Texture Quality: Medium seçilmeli. Özellikleri yetersiz olan bir bilgisayarda daha düşük seçilebilir.

Mesh Quality: Bu özellik objelerin daha detaylı görünmesini sağlar. Medium veya daha düşük seçilsin.

Lighting Quality: Yine Medium veya daha düşük seçilebilir.

Effects Quality: Low ile High arasında çok az bir fps farkı var. Yine de Medium seçebilirsin.

Post-Processing Quality: Medium seçebilirsin. Biraz daha fps artsın istersen daha düşüğünü seç.

Terrain Quality: Medium seç. Bu özellik zemindeki detaylarla ilgilidir.

Vegetation Quality: Bu özellikteki her ayar Low’dan Ultra’ya doğru zemindeki yeşillikleri görebildiğiniz mesafeyi ve yeşilliklerin miktarını adım adım yükseltir. Medium seçilebilir.

2) Ekran Kartı Sürücüleri
Ekran kartı sürücüsü güncel olsun. Nvidia ekran kartı olanlar buradan, AMD kullananlar buradan güncel ekran kartı driverını indirip kurabilir.

3) NVIDIA Denetim Masası Ayarı
Bu ayar Nvidia ekran kartı olanlar içindir.

• Nvidia Denetim Masası‘nı aç. 3D Ayarlarının Yönetilmesi‘ndeki Program Ayarları‘na gel ve Ekle‘ye bas. Anthem‘ı seç ve Seçilen Programı Ekle‘ye tıkla. Eğer listede yoksa “Gözat”a tıkla ve oyunun kurulu olduğu yerdeki “anthem.exe”yi ekle ve seç.
  • Belirttiğim şekilde oyunu ekledikten sonra “Doku Süzme – Kalite”yi Performans olarak belirle.
  • “Doku süzme – Eşyönsüz örnek optimizasyonu”nu Açık yap.
  • “Doku süzme – Trilineer optimizasyon”u Açık yap.
  • “Güç yönetimi modu“nu Maksimum performansı tercih et olarak ayarla.
  • “Önceden oluşturulan maksimum kare sayısı“nı 1 seç.

Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsan “Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin” kısmını Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak belirle.

Uygula ve nvidia denetim masasını kapat.

4) Güç Planı
“Güç Seçenekleri”nde tercih edilen planı “Yüksek performans” seç. Windows Başlat menüsünde güç seçenekleri diye aratırsan rahatlıkla bulabilirsin.

5) Tam Ekran İyileştirmeleri
Eğer oyun Windows 10’lu bir sistemde kurulu değilse bu bölümü atlayabilirsin.
Oyunun kurulu olduğu klasöre git. Anthem.exe uygulamasına sağ tıkla ve Özellikler‘e gir. Uyumluluk sekmesindeki Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretle ve tamama bas.

6) Oyun Modu
Bilgisayarında güncel bir Windows 10 varsa oyun modunu ve oyun çubuğunu kapatmalısın.

Windows 10 oyun modunu kapatmak için Başlat simgesine tıklayarak Başlat menüsüne gel ve Ayarlar‘ı aç. Bu menüde Oyun‘a tıkla ve Oyun Modu sekmesindeki “Oyun Modu kullan” seçeneğini Kapalı hale getir.

Yine aynı alandaki sol menüde yer alan Oyun çubuğu sekmesine gel ve “Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın” seçeneğini Kapalı duruma getirerek oyun çubuğunu kapat.

Oyun DVR da devre dışı bırakılırsa çok iyi olur. Aynı menüdeki Oyun DVR sekmesine gel ve “Ben oyun oynarken arka planda kaydet” seçeneğini Kapalı duruma getir.

7) Windows Performans Ayarı
Sol alttaki Windows’un Başlat simgesine sağ tıklayıp “Sistem“e gir. Ardından “Gelişmiş sistem ayarları“na tıkla. “Gelişmiş”sekmesindeki Performans alanında yer alan “Ayarlar…“a tıkla. Açılan penceredeki seçeneklerden En iyi performans için ayarlayı seç ve tamama bas. Artık Windows’un gereksiz efektlerini kapattık. Eğer hoşuna gitmezse daha sonra eski haline getirebilirsin.

8) Geçici Dosya Temizliği
  • Windows tuşu + R tuşuna aynı anda bas.
  • %localappdata% yaz ve Enter tuşuna bas.
  • Temp klasörünün içindeki her şeyi sil. Silinmeyenleri atlayabilirsin.
  • Son olarak “Geri Dönüşüm Kutusu”nu boşalt.