BİLGİ Apex Legends FPS Arttırma Rehberi

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
1588442248587.png

Önce oyun içi basit ayarlardan bahsedeceğim. Ardından diğer ayarlara geçeceğim.

Sistemi iyi olmayanlar için en düşük ayarları vereceğim, bilgisayarında yeni nesil parçalara sahip olanlar grafik ayarlarını biraz daha yüksek tutabilir.

1. Grafik Ayarları
Grafik ayarları için SETTINGS > VIDEO bölümüne gelin. Aşağıda vereceğim bilgilere göre ayarları yapın.

Display Mode: Fullscreen

Aspect Ratio: Çözünürlüğüne göre seçmen lazım. Varsayılan neyse o kalabilir. Önerilen (native) olarak belirtilmiştir.

Resolution: Native çözünürlük neyse onu seçebilirsin fakat sistemin çok zorlanıyorsa düşük seçmeye çalış. Düşük çözünürlükleri seçtikçe FPS artar fakat görüntü kalitesinin kötü olacağını unutma.

Field of View: 90 veya daha düşük seçmelisin. Ne kadar düşük seçersen FPS o kadar yüksek olur fakat düşürdükçe oyundaki görüş açın da azalır.

Color Blind Mode: Renk körü modunu istediğin gibi seçebilirsin.

V-Sync: Disable

Adaptive Resolution FPS Target: Tavsiyem 0 fakat sistemin yetersizse 60-100 arasında bir değer seçebilirsin. Bu ayar yükseltildiğinde görüntü bulanıklaşabilir, uzak mesafeyi görmen zorlaşır.

Adaptive Supersampling: Disabled

Anti-aliasing: None

Texture Streaming Budget: None veya Very Low. Eğer tüm ayarları yaptıktan sonra oyun akıcı gelirse Medium da seçilebilir.

Texture Filtering: Bilinear

Ambient Occlusion Quality: Disabled

Sun Shadow Coverage: Low

Sun Shadow Detail: Low

Spot Shadow Detail: Disabled

Volumetric Lighting: Disabled

Dynamic Spot Shadows: Disabled

Model Detail: Low

Effects Detail: Low

Impact Marks: Disabled

Ragdolls: Low

2. Nvidia Denetim Masası Ayarları

Bu ayarı Nvidia ekran kartları için yapacağız. Nvidia Denetim Masası‘nı aç. 3D Ayarlarının Yönetilmesi‘ndeki Program Ayarları‘na gel ve Ekle‘ye bas. Apex Legends‘ı seç ve Seçilen Programı Ekle‘ye tıkla.

Belirttiğim şekilde oyunu ekledikten sonra “Bu program için ayarları belirleyin” kısmında “Önceden oluşturulmuş maksimum kare sayısı“‘nı 1 seç.

apex legends nvidia
Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsan “Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin” kısmını Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak belirle.

Uygula ve nvidia denetim masasını kapat.

3. Tam Ekran İyileştirmeleri
Eğer oyun Windows 10’lu bir sistemde kurulu değilse bu bölümü atlayabilirsin.
Oyunun kurulu olduğu klasöre git. r5apex.exe uygulamasına sağ tıkla ve Özellikler‘e gir. Uyumluluk sekmesindeki Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretle ve tamama bas.

4. Oyun Modu
Bilgisayarında güncel bir Windows 10 varsa oyun modunu ve oyun çubuğunu kapatmalısın.

Windows 10 oyun modunu kapatmak için Başlat simgesine tıklayarak Başlat menüsüne gel ve Ayarlar‘ı aç. Bu menüde Oyun‘a tıkla ve Oyun Modu sekmesindeki “Oyun Modu kullan” seçeneğini Kapalı hale getir.

Yine aynı alandaki sol menüde yer alan Oyun çubuğu sekmesine gel ve “Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın” seçeneğini Kapalı duruma getirerek oyun çubuğunu kapat.

Oyun DVR da devre dışı bırakılırsa çok iyi olur. Aynı menüdeki Oyun DVR sekmesine gel ve “Ben oyun oynarken arka planda kaydet” seçeneğini Kapalı duruma getir.

5. Origin Ayarı
Origin’de My Game Library‘ye gel ve Apex Legends‘e sağ tıkla. Gelen seçeneklerden Game Properties‘e tıkla ve Enable Origin In Game for Apex Legends seçili ise onu kaldır. Son olarak, Save‘e bas. Özetle fps ayarımız için “Enable Origin In Game for Apex Legends” işaretli olmamalı.

apex legends origin

6. Windows Performans Ayarı
Şimdi Windows’un görsel efektlerini kapatarak sistemimizi biraz daha rahatlatacağız. Özellikleri düşük olan bir bilgisayara sahipsen bu ayarı yapmanı kesinlikle öneririm.

Sol alttaki Windows’un Başlat simgesine sağ tıklayıp “Sistem“e gir. Ardından “Gelişmiş sistem ayarları“na tıkla. “Gelişmiş”sekmesindeki Performans alanında yer alan “Ayarlar…“a tıkla. Açılan penceredeki seçeneklerden En iyi performans için ayarlayı seç ve tamama bas. Artık Windows’un gereksiz efektlerini kapattık. Eğer hoşuna gitmezse daha sonra eski haline getirebilirsin.


Önerileri veya soruları olanlar yorum bırakabilir. Yazıyı güncellemeye devam edeceğim.

İyi oyunlar.
 
Üst