Call Of Duty Modern Warfare 2 Oyun İncelemesi

admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
COD MW 2 OYUN İNCELEMESİ VE OYUN HAKKINDA BİLGİLER ;

29 Ekim 2003'te ilk Call of Duty oyunu piyasaya sürülmüştü. 30 Ekim tarihinde ise Activision, Infinity Ward'un %70'ini satın aldığını duyurmuş ve yayıncı firmanın desteğiyle birlikte çok daha iyi işlere imza atılacağının temennisinde bulunulmuştu. Michael Giacchino'nun müzikleriyle destansı bir hâl alan yapım, Rusya'nın soğuk topraklarından Almanya'nın kalbine kadar uzanan heyecanlı mücadeleleri monitörlerimize taşımıştı. Peşi sıra gelen WW2 oyunlarının ardından 10 Kasım 2007 tarihinde çıkan Modern Warfare ise, seride yeni bir sayfa açmış ve CoD isminin hiç olmadığı kadar popüler olmasını sağlamıştı. İlk oyundan beridir bitmek bilmeyen heyecanlı çatışmalar, farklı cepheler ve olayların farklı insanların gözüyle oyunculara aktarılması, bir film izlermişçesine bizi Modern Warfare 2'ye kadar sürükledi.


Makarov: Aslında Amerika, en baştan beri dünyanın hâkimi olmak istiyordu. İkinci Dünya Savaşı'ndaki rolü bunun en büyük örneğiydi. Düşünsenize, dünyada ilk kez nükleer bomba kullanan ülke, hem de iki kez... Zakhaev ölmüş olabilir, ama taşıdığı duyguları hepimiz taşıyoruz. Artık yeter. Kendimizi gösterme vakti geldi, hem de en acımasız şekilde. Washington hakkında ne düşünüyorsunuz? En güvenli yer, özgürlüğün kaynağı veya temiz caddeler mi? Düşündüklerinizi unutsanız iyi olur, çünkü yakında ihtiyacınız olmayacak...

Modern Warfare 2, ilk oyunun finalinin 5 yıl sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Bu kez sahnede Makarov var. Öldürülen Zakhaev'in yerini alan Makarov, aslında Avrupa'da çeşitli terör saldırıları düzenleyerek ismini duyurmuş bir kişi. Rusya, artık aşırı milliyetçilerin kontrolü altındadır ve baştaki isim de Makarov'dur. Yıllar önce öldürülen Zakhaev, unutulmaz ve şehit olarak gösterilir. Bu konu hakkında halk da kışkırtılır ve Makarov'un gücü giderek artar. Böylece olaylar, Amerika'nın Ruslar tarafından işgal edilmesine kadar uzar. Fakat şu bir gerçektir ki Makarov'un tek destekçileri Rus halkı değildir.

Yapıma adım atar atmaz bir uyarı ibaresiyle karşılaşıyoruz. Oynamaktan rahatsız olabileceğimiz bölümlere dair uyarı alıp-almama istediğimiz soruluyor. Bu aşamayı geçtikten sonra artık modern savaş sanatına adım atıyoruz. Makarov'un takımına sızmış bir CIA ajanı, onu takip eden Amerikan ve İngiliz birlikleri, oyun boyunca gezeceğimiz Rio de Janeiro, Washington, Kazakistan, Afganistan ve Moskova gibi mekânlar, Modern Warfare 2'nin hikâye kurgusunun ne kadar muhteşem olduğunun küçük bir göstergesi. Amerikan donanmasına mensup General Shepherd’ın verdiği ilk direktifle yola koyuluyoruz, fakat aslında her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamak uzun sürmüyor. Tüm detaylar, siz senaryo modunu oynamaya başlayınca birer birer önünüze seriliyor. Kısa, ama keyifli bir eğitim bölümünün ardından aksiyon hemen başlıyor ve oyun sonuna kadar hiç bitmiyor...
4 numaralı yapım, her yönüyle kaliteli bir oyundu. Fakat söylemeliyim ki Modern Warfare 2'yi daha fazla merak ediyordum. Zira bunun sonucu olarak oyunum gelir gelmez, 6 saat gibi bir sürede tek kişilik senaryoyu bitirdim ve hemen ardından çoklu oyuncu modlarına adım attım. Tabii ki bu sıradaki şaşkınlığım ve beynimdeki soru işaretleri henüz bitmemişti. Modern Warfare 2, kesinlikle bir kez bitirilip bir kenara atılacak bir oyun değil. Kaliteli bir film izlediğinizi düşünün. Beğendiğiniz için normal olarak tekrar tekrar izlemek isteyeceksinizdir. Modern Warfare 2, bir film değil, ancak Hollywood filmlerine benzer sahneler ve onları aratmayacak düzeydeki hikâye kurgusuyla oyuncuları etkilemeyi başarabiliyor.

Dengeler değişiyor, hem de en acımasız şekilde

Yapımda İngiliz ve Amerikan birliklerine mensup askerleri kontrol ediyoruz. Bunların arasında, Soap MacTavish ve Ghost da var. Her birinin gözünden farklı cepheleri, ama aynı heyecanı yaşıyoruz. Bu birliklere takviye olarak Rus kuvvetlerini de dahil edelim. Süper güç olarak tabir edilen Amerika’nın bir oyunda bu denli zor durumda bırakıldığını hatırlamıyorum. Rusya’nın Amerika’yı işgal etmesinin ardından Washington’a adım atması ve bölgeye gönderilen takviye kuvvetlerle başlatılan savaş, inanılmaz duygular yaşamama sebebiyet verdi. Yoğun patlamalar sonucunda karanlık gökyüzünün kızıla bürünmesi, bulutlara ulaşmak için çabalayan kurşunlar, paraşütlerle atlayış yapan askerler, yıkık binalar ve dahası öyle bir tasvir edilmiş ki, Infinity Ward’u ayakta alkışlıyorum.

Bu esnada farklı birliklerin yürüttüğü Kazakistan ve Rio De Jenario operasyonları da savaşın etkilerinin tüm dünyada yaşandığını bir kanıtı. Kendinizi kimi zaman helikopter üzerinde, kimi zaman Hummer kullanırken, kimi zaman ise bir bot aracılığıyla takip sahnesinde buluyorsunuz. Her taraftan yağan kurşunlar, vurulan askerlerin çığlıkları ve şiddetli patlamalar, sizin bir an olsun bile duraksamanıza izin vermiyor. Çaresiz kaldığınızda kaçmak, kaçabilmek için doğru yolu bulmak zorundasınız. Oyunun animasyon motoru sayesinde tüm bu atraksiyonlar, kaliteli bir şekilde gözler önüne serilmiş.

call-of-duty-modern-warfare-2-remastered-technopat-oyun-haber1.jpg
 
Üst