DOOM Eternal İncelemesi (PS4 Pro)

admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
2020 yılının en çok merak edilen oyunlarından biri olan DOOM Eternal incelemesi ile karşınızdayız. Slayer’ın yeni macerası bakalım bizlere neler sunuyor? Cevaplar inceleme videomuzda.

DOOM Eternal Test Sistemi: PS4 Pro

id Software’in efsane oyun serisi DOOM çıktığı ilk günden bu yana en çok değişim yaşayan oyunların başında geliyor. Aslına bakarsanız bu değişimi biz ilk kez DOOM 3 ile gördük. 2004 yılında çıkan oyun, başarılı puanlar almış olsa da, ilk iki oyunun aksiyonunu ve adrenalin hissini yaşatamıyordu. Çünkü John Carmack ve ekibi olabilecek en kötü kararı vererek DOOM’u korku/FPS türüne dönüştürmeye karar vermişti.

Ardından yıllar geçti. id Sofware dönüşüm geçirdi, John Carmack gibi önemli isimleri kaybetti ve sonunda Bethesda’nın bünyesine geçti. Şirketin RAGE, DOOM ve Wolfenstein markaları farklı stüdyolara dağıtıldı. DOOM yine id Software’ın elindeydi ve tek yapması gereken iyi bir FPS oyunuydu.
1585777637425.png

2016’da piyasaya sürülen DOOM, seriye reboot atarken son yılların en iyi FPS oyunlarından biri olmayı da başarmıştı. Aslında tek yaptığı zaten kendine ait olan formülü modernize ve daha rafine bir biçimde bize sunmaktı.

Şimdiyse Eternal’le beraber id Software yenilik peşinde. Açıkçası ilk hikaye fragmanlarını gördüğümde biraz şüpheye düştüm. DOOM’un tarzını değiştirmeye çalıştığını düşündüm. Bu yüzden oyunu oynamak benim için önemliydi.

Geçtiğimiz günlerde çıkışına yaklaşık 1.5 ay kala DOOM Eternal’ı deneme şansına sahip oldum. Oyunu yaklaşık 4 saat oynadım ve yeni mekaniklerin hepsine kolayca ısındığımı fark ettim. Evet, farklı bir DOOM tecrübesi sizi bekliyor ama bu kez kesinlikle doğru temeller üzerine inşaa ediliyor.

Öncelikle hikaye yeni oyunla beraber dünyaya taşınıyor. Artık kızıl gezegen değil, cehennemden gelen yaratıkların toza çevirdiği dünyamızda savaşıyoruz. Açıkçası, oyunun dünyada geçmesi iki açıdan çok iyi;

 • Cehennemin yarattığı yıkımı daha iyi gözlemleme
 • Birbirinden farklı bölüm tasarımları ile oyunu diri tutma
Düşmanlar her zamanki gibi tonla çeşitliliğe sahip. Harita üzerinde yaptığınız savaşlarda genellikle 3 tip düşman ve 1 boss ile karşı karşıya geliyorsunuz. Kolay öldürülebilen düşmanlar genellikle sizin canınızın dolması için Glory kill’e hazır olarak bekliyor. İkinci seviye düşmanlar ve büyük şeytanlar ise ana düşman grubunu oluşturuyor.

Özellikle büyük şeytanları alt etmek için zayıf yönlere odaklanmanız gerekiyor. Kiminin bomba yutmasını sağlamalı, kimininse tepesindeki tareti yok etmelisiniz. Bu zayıf yönleri, kendi geliştirdiğiniz yetenekler ve silahlar ile daha kolay kullanabiliyorsunuz.

Örnek olarak; Pompalı tüfeğe yerleştireceğiniz bomba atar, bazı büyük düşmanları neredeyse tek vuruşta almanızı sağlıyor.

Ayrıca hem ana özelliklerimizi, hem de silah özelliklerini haritada toplayacağınız farklı malzemeler ile geliştirebiliyorsunuz. Silahları geliştirmek için haritada belli düşmanları alt etmeniz gerekiyor. Haritada 10 adet silah puanı oluyor ve siz düşman ödürdükçe puan kazanıyorsunuz.

Sağlık, zırh ve cephane kapasitenizi yükseltmek için, Sentinel kristallerinin peşine düşmeniz gerekiyor. Burada tercih tamamen size verilmiş. Ama puan vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda belli silah ve cephane bonusları kazanabiliyorsunuz. Bu yüzden seçimleri dikkatli yapmak şart.

Diğer önemli özellik ise toplamda 3 adet taşıyabildiğimiz rünler. Rünler savaş alanında bize avantaj sağlacak bazı özellikler kazanmamızı sağlıyor. Bölüm ve düşman tiplerinin çeşitliliğine göre rünlerinizi istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Grafikler çok iyi görünüyor, mekan çeşitliliği arttığı için aynı motor olmasına rağmen daha iyi bir görselik sizi karşılıyor. Oynanış taş gibi ve en önemlisi yapılan değişiklikler sırıtmıyor.

DOOM Eternal Sistem Gereksinimleri
Minimum

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7/64-bit Windows 10
 • İşlemci:  Intel Core i5 @ 3.3 GHz / AMD Ryzen 3 @ 3.1 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 (4GB), GTX 1060 (6GB), GTX 1650 (4GB) – AMD Radeon R9 290 (4GB)/RX 470 (4GB)
 • Depolama: 50 GB boş alan
 • Notlar: (1080p / 60 FPS / Düşük ayarlar)
Önerilen

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 1800X
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 (8GB), RTX 2060 (8GB) / AMD Radeon RX Vega 56 (8GB)
 • Depolama: 50 GB boş alan
 • Notlar: (1440p / 60 FPS / Yüksek ayarlar)
 
Üst