ESO: Greymoor Ön İncelemesi

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
Elder Scrolls Online’ın dördüncü ek paketi ESO: Greymoor, oyuncuları bir kez daha Skyrim’e götürüyor. Orijinal TES serisinin en sevilen oyunlarından biri olan TES V: Skyrim’in topraklarında geçecek olan yeni ek paket, 30 saatin üzerinde hikaye görevi ile bizleri karşılıyor.
Elder Scrolls Online oynarken en çok merak edilen şeylerden biri haritada bulunan boşluklar. Bu boşluklar bizim oyunu oynarken karşılaşacağımız yeni maceraları konu alıyor ve her yeni ek paket, her yeni DLC ile beraber Tamriel genişliyor. Skyrim’in en özel bölgelerinden biri olan Drewmer’ların dağları işleyerek yaptıkları muazzam yeraltı şehri Blackreachi, Batı Skyrim ile beraber sonunda ESO’ya ekleniyor. Bugüne kadar genellikle Nord’ların hakim olduğu toprakları oyunda işleyen Zenimax, Batı Skyrim ile beraber Drewmer’ların muhteşem yapılarına göz atmamıza imkan tanıyor.

1585836693833.png

Ayrıca yeni Vampir yetenek ağacı oyunculara yepyeni karakter stillerinin de kapılarını açıyor. Kısa bir süre için deneyimlediğim oyunun ön inceleme versiyonunda, normalde de oynadığım Necromancer karakterinde, yeni vampir yeteneklerini deneme şansına sahip oldum.

Normalde Vampir yetenekleri ESO dünyasında çok sevilse de, yüksek Magicka isteyen bir karakter yolu olduğu için pek fazla oyuncu tarafından tercih edilmiyor. Bunu düşünerek Tamamen Magicka’ya yüklenen bir Necromancer oluşturdum (Normal oyundaki karakterimde tamamen Magicka odaklı) ve oyuna giriş yaptım.

Aslında bunu yapmama hiç gerek yoktu çünkü Greymoor ile beraber Zenimax, Vampir sınıfı oyuncular için harika değişiklikler yapmıştı. Önceden Vampir seviyesini düşük tutabilmek için sürekli olarak beslenmeniz gerekiyordu. Diğer türlü vampir seviyeniz yükselirken, ateş elementi gibi saldırılara olan dayanıklılığınız ciddi oranda düşüyordu.

ESO: Greymoor ile TES lore’una ayrıkı olsa da, oynanış açısından çok önemli bir değişiklik yapılmış. Artık beslendiğinizde vampir seviyeniz yükseliyor. Böylece oyunu oynarken bir yandan da vampir seviyenizi korumaya çalışmıyorsunuz. Ayrıca siz beslendikçe artan seviyeniz, öldüğünüz zaman sıfırlanıyor.


Yeni Vampir özellikleri arasında benim en çok beğendiğim yetenek ise Mist Form oldu. Savaş alanını kırmızı bir sisle kaplayan bu yetenek, size yaklaşan düşmanların yaşam enerjisini emmenizi sağlıyor. Kısaca yeni Vampir yetenekleri son derece havalı ve işlevsel.

Batı Skyrim bölgesi ise TES V: Skyrim oyuncularını çok sevindirecek önemli bölgeleri oyuna ekliyor. Solitude ve Morthal gibi şehirler oyuna eklenirken, bölge yapabileceğiniz yüzlerce yeni etkinlikle doldurulmuş. Üstelik Tamriel Unlimited’dan beri sürekli gelişen ESO dünyası ve oyun mekanikleri Greeymoor ile beraber daha farklı bir deneyimin habercisi olmuş durumda.

PVP ve PVE etkinlikleri dışında tek kişilik bir oyun deneyimi vaat eden oyun, eklenen yeni görevlerle beraber 9 yıl önce çıkan oyundan 1000 yıl önce neler olduğunu size anlatmayı kendine görev ediyor. Böylece çok daha dinamik çok daha derin bir oyun deneyimi sizlere sunulmuş oluyor.

Bu arada oyunun ilk çıktığı dönemden beri olan Eastmarch bölgesi kimi oyuncular tarafından eleştirilmişti. Skyrim’den hatırladıkları şehirleri ESO’da bulamayan oyuncular, 1000 yıl öncesi bile olsa, çok daha güzel ve orijinal oyuna yakın şehirler görmek istiyordu.Dedik ya yıllar geçtikçe ESO da kendini geliştirdi ve bu kez nostalji veya gerçekçi bir harita isteyenleri çok daha iyi bir Solitude bekliyor. Çünkü bu özel şehrin hem sur içi, hem de sur dışı bölgeleri 1:1 ölçekle ESO’ya aktarılmış durumda. Doğal olarak henüz imparator Tiber Septim ortaya çıkmadığı için bazı tematik değişiklikler sizi bekliyor olacak. Daha doğrusu Solitude, Skyrim’de geçen olaylardan 1000 yıl önce nasıl görünmesi gerekiyorsa, öyle görünecek.

Açıkçası bu ön incelemede sizlere bahsetmek istediğim çok fazla şey olsa da, sizin görüp, deneyimlemeniz gereken tonlarca harika bölge ve olay var. Oyundaki standartlaşmış keşif sistemini tamamen değiştiren Antiquities sistemi, şimdilik sadece varolduğunu bildiğimiz Mythic ekipmanlar, vampirler ve sürprizlerle dolu hikaye…

Elbette tüm bunlardan inceleme zamanı geldiğinde size bahsedeceğiz.

 
Üst