BİLGİ Fortnite FPS Arttırma Rehberi

• Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Fortnite oynarken düşük fps, kasma, takılma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu rehberimde yazdıklarımı adım adım uygulamalısınız.
İşte, Fortnite’ta yüksek FPS almak için yapmanız gereken 12 ipucu!
1) Fortnite İçin En İyi Grafik Ayarları
Bu grafik ayarları minimum sistem gereksinimlerine yakın olan bilgisayarlar içindir.
Ben aşağıda tüm grafik ayarlarını sıraladım. Eğer özellikleri iyi olan bir bilgisayara sahipsen, sistemine göre ayarları biraz daha yüksek tutabilirsin. Bence iyi bir bilgisayarın olsa bile ayarlarını verdiğim gibi yapmalısın.
Oyun içi ayarlardan Settings > Video yolunu izle ve ayarları aşağıdaki gibi yap.
fortnite
Frame Rate Limit: UNLIMITED
View Distance: MEDIUM or NEAR
Shadows: OFF
Anti-Aliasing: OFF
Textures: MEDIUM or LOW
Effects: LOW
Post Processing: LOW
Vsync: Off
Allow Multithreaded Rendering: Off. Yeni nesil iyi bir işlemciye sahipsen On yapman daha iyi olur. İkisini de deneyip farka bakabilirsin.
2) Ekran Kartı Sürücüleri
Güncel ekran kartı sürücüsünü kullanmalısın. Nvidia ekran kartı olanlar buradan, AMD kullananlar buradan güncel ekran kartı driverını indirip kurabilir.
3) NVIDIA Denetim Masası Ayarı
  • Nvidia Denetim Masası‘nı aç.
  • Görüntü ayarlarını önayarla yap sekmesine gel.
  • Gelen seçeneklerden “Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver”i seç ve altındakini “Performans“a getir.
NOT: Bilgisayarın iyi bir seviyedeyse üstte bahsettiğim ayarı yapmana gerek yok.
nvidia
  • 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesindekindeki Program Ayarları‘na gel ve Ekle‘ye bas. Gelen listeden Fortnite seç ve Seçilen Programı Ekle‘ye tıkla.
  • Bahsettiğim gibi oyunu ekledikten sonra “Bu program için ayarları belirleyin” kısmındaki ayarları aşağıda listelediğim gibi yap.
    Önceden oluşturulan maksimum kare sayısı: 1
    Güç yönetimi modu: Maksimum performansı tercih et
    Tercih edilen yenileme hızı: Kullanılabilecek en yüksek değer
    Doku süzme – Eşyönsüz örnek optimizasyonu: Kapalı
    Doku süzme – Kalite: Yüksek performans
    Doku süzme – Trilineer optimizasyon: Açık
    Bağlantılı optimizasyon: Açık
    Düşey senkronizasyon: Kapalı
  • Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsan “Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin” kısmını Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi olarak belirle.
  • Uygula ve nvidia denetim masasını kapat.
4) AMD Radeon Ayarı
  • AMD Radeon Settings“i aç (Masaüstünde boş bir yere sağ tıklarsan bulabilirsin)
  • Gaming‘e tıkla.
  • Global Settings‘e gir.
  • Anti-aliasing mode“a tıkla ve “Override application settings“i seç.
  • Anti-aliasing level“a tıkla ve 2X seç.
  • Anisotropic Filtering Mode“u aç ve “Override application settings“i seç.
  • Anisotropic Filtering Level“a tıkla ve 2X seç.
  • Texture Filtering Quality“a tıkla ve “Performance“ı seç.
  • Wait for Vertical Refresh“e tıkla ve “Always off” seç
  • Tessellation Mode“a tıkla ve “Override application settings“i seç.
  • Son olarak, “Maximum Tessellation Level“a tıkla, 32 veya daha düşüğünü seç.
5) Güç Planı
Eğer iyi bir işlemci soğutucusuna sahip değilsen bu ayarı atlayabilirsin. Bu ayar daha iyi performans almanızı sağlar fakat sıcaklık problemi yaşarsanız ters etki yaratabilir. Genelde sıcaklık 6-7 derece kadar artıyor.
“Güç Seçenekleri”nde tercih edilen planı “Yüksek performans” seç. Windows Başlat menüsünde güç seçenekleri diye aratırsan rahatlıkla bulabilirsin.
güç ayarı
Yüksek performansı seçtikten sonra, onun yan tarafında yer alan “Plan ayarlarını değiştir”e tıkla.
“Gelişmiş güç ayarlarını değiştir”e tıkla.
Gelen listede “İşlemci güç yönetimi“ni bul, solundaki + simgesine tıkla.
Buradaki “En düşük işlemci durumu” ve “En yüksek işlemci durumu”nu %100 olarak belirle.
Tamama bas.
güç seçenekleri
6) Tam Ekran İyileştirmeleri
  • Oyunun kurulu olduğu yere git.
    Örnek yol > H:\Epic Games\Fortnite\FortniteGame\Binaries\Win64
  • Win64 klasöründeki “FortniteClient-Win64-Shipping.exe“ye sağ tıkla.
  • Özellikler‘e gir.
  • Uyumluluk sekmesindeki Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretle ve tamama bas.
7) Oyun Modu
Bilgisayarında güncel bir Windows 10 kuruluysa oyun modunu, oyun çubuğunu ve oyun dvr özelliğini kapatmalısın.
  • Windows 10 oyun modunu kapatmak için Başlat simgesine tıklayarak Başlat menüsüne gel ve Ayarlar‘ı aç. Bu menüde Oyun‘a tıkla ve Oyun Modu sekmesindeki “Oyun Modu kullan” seçeneğini Kapalı hale getir.
  • Yine aynı alandaki sol menüde yer alan Oyun çubuğu sekmesine gel ve “Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın” seçeneğini Kapalıduruma getirerek oyun çubuğunu kapat.
  • Oyun DVR da devre dışı bırakılırsa çok iyi olur. Aynı menüdeki Oyun DVR sekmesine gel ve “Ben oyun oynarken arka planda kaydet” seçeneğini Kapalı duruma getir.
8) Windows Performans Ayarı
İşletim sisteminin arama kısmına Performans yaz, gelen sonuçlardan “Windows’un görünümünü ve performansını ayarla“ya tıkla.
Açılan Performans Seçenekleri penceresindeki seçeneklerden En iyi performans için ayarlayı seç ve tamama bas. Artık Windows’un gereksiz efektlerini kapattık. Eğer hoşuna gitmezse daha sonra eski haline getirebilirsin.
windows performans
Performans seçeneklerini Windows’un arama kısmında bulamadıysan bu yolu da izleyebilirsin. Sol alttaki Windows’un Başlat simgesine sağ tıklayıp “Sistem“e gir. Ardından “Gelişmiş sistem ayarları“na tıkla. “Gelişmiş”sekmesindeki Performans alanında yer alan “Ayarlar…“a tıkla.
9) Geçici Dosya Temizliği
  • Windows tuşu + R tuşuna aynı anda bas. Çalıştır penceresi açılacak.
  • %temp% yaz ve Enter tuşuna bas.
  • Açılan Temp klasörünün içindeki her şeyi sil. Silinmeyenleri atlayabilirsin.
  • Yine Windows tuşu + R tuşuna aynı anda bas.
  • temp yaz ve Enter tuşuna bas.
  • Açılan klasörün içindeki her şeyi sil.
  • Tekrar Windows tuşu + R tuşuna aynı anda bas.
  • prefetch yaz ve Enter tuşuna bas.
  • Açılan Prefetch klasörünün içindeki her şeyi sil.
  • Son olarak “Geri Dönüşüm Kutusu”nu boşalt.
10) Discord Optimizasyonu
Bilgisayarında Discord kuruluysa Donanım İvmesi özelliğini devre dışı bırakmalısın.
discord fps
  • Discord’u aç.
  • Kullanıcı Ayarları“na gir.
  • Görünüm sekmesindeki Donanım İvmesi görselde olduğu gibi kapalı durumda olsun.
11) SSD
SSD’niz varsa, oyunu SSD’ye yüklemenizi veya oyun dosyalarını SSD’ye taşımanızı öneririm.
12) Öncelik Ayarla
Oyuna her girdiğinde bu ayarı yapman gerekiyor.
  • Oyundayken Windows “Görev Yöneticisi“ni aç
  • Ayrıntılar sekmesinde “FortniteClient-Win64-Shipping.exe“ye sağ tıkla.
  • Öncelik Ayarla” kısmında “Yüksek“ seçili olsun.