Half-Life: Alyx Sistem Gereksinimleri

admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
Half-Life: Alyx Sistem Gereksinimleri


Half-Life-Alyx-2.jpg

Valve’nin efsane yapımları arasında yer alan Half-Life, geçtiğimiz günlerde sevindirici bir haberle gündeme geldi. Uzun yıllardır yenilenmeyen seri, Half-Life Alyx oyunuyla beraber sonunda yenilendi. VR için özel olarak geliştirilen oyunun ne zaman çıkış yapacağı ve sistem gereksinimlerinin de nasıl olacağı açıklandı.

Şimdiden ön siparişe açılan oyunun, 2020 Mart ayında satışa çıktığını göreceğiz. Steam üzerinden açılan ön siparişlere baktığımız zaman fiyatın ise 92 TL olacağını görüyoruz. Şu an için %10’luk bir indirimle beraber oyunu 82 TL gibi bir rakama almak mümkün.half-life-alyx-sistem-gereksinimleri-belli-oldu.jpeg

Half Life: Alyx sistem gereksinimleri neler?

Valve, Dünya’nın en çok sevilen oyunlarından biri olan Half Life serisi için yeni bir sürüm geleceğini duyurmuştu. Haberin ardından Half Life severler yeni oyunu merakla beklemeye başlamıştı. Daha önce çıkış tarihi duyurulan modelin bu sefer de ihtiyaç duyduğu sistem performansı da belli oldu. Half Life: Alyx, serinin önceki oyunlarının tersine daha yüksek performanslı bir sisteme ihtiyaç duyacak.

Sistem gereksinimlerine bakıldığında 12 GB RAM gibi yüksek bellek miktarı karşımıza çıkıyor. Ekran kartı için de en düşük Nvidia GTX 1060 veya AMD RX 580 – 6 GB VRAM modellerini duyuran Valve, oyuncularda yüksek grafikli bir oyun beklentisi oluşturdu. Üstelik bu donanım önerilen değil, minimum sistem gereksinimleri olarak açıklandı.

Half Life: Alyx sistem gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-7500 / AMD Ryzen 5 1600
Bellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 1060 veya AMD RX 580 – 6GB VRAM

half-life-alyx-sistem-gereksinimleri-belli-oldu-2.jpg

Oyunun neden bu kadar yüksek donanıma ihtiyaç duyduğu da akıllarda soru oluşturdu. Bununla ilgili bir duyuru yapan Valve, oyunun sadece VR ile oynanabileceğini, klavye ve mouse ile oyundan keyif alınmayacağını açıkladı.

Steam verilerine bakıldığında ise, oyuncuların yüzde 45’lik kısmı 12 GB ve üzeri RAM miktarına sahip. Ekran kartı yeterliliğini sağlayanlar ise sadece yüzde 35. Donanımlar böyle iken oyun firmasının yüksek donanım gerektiren oyun geliştirmesi tuhaf karşılandı.

Başka oyunların sistem gereksinimleri ile karşılaştırma yapıldığında, yeni Half Life oyununa rakip olarak Red Dead Redemption 2 ve Call of Duty: Modern Warfare ortaya çıkıyor.​
 
Üst