Monster Hunter World Oyun İncelemesi

admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
Oyun dünyasında artık şirketlerin tembel hale gelmesi, eski oyunlara nazaran daha az içerikli oyunlar geliştirip piyasaya tanıttığı bir zamana girdik. Video oyunları ne kadar görsel olarak çok ilerlesede içerik olarak da o kadar da geriye gitti. Son dönemlerde bunun örneğini verecek olursak Destiny 2 örneğini verebiliriz. Görsel anlamda oyuncuların beklentilerini karşılamış olsada, içerik olarak zayıf kaldığı için 15 günde sıkılıp bir köşeye atılan bir yapıt olmuştur.

Monster Hunter World.jpg
Monster Hunter World inceleme yazımızda parantez açmak istediğim çok önemli bir husus var ki. inceleyeceğimiz oyunla yakından ilgili. Oyun yapımcılarını coğrafik iki farklı gruba ayırmak gerek.Bunlardan biri doğu şirketleri olan Çin, Japonya, Kore ve diğer Doğu Asya ülkelerinde bulunan yapımcılar, diğeride Batı stüdyoları olan Amerika ve Avrupa merkezli yapımcılardır. Asyalı yapım şirketlerinin oyun geliştirmede kullandıkları çok abartılı çizgilerden hoşlanmıyor olsak da, oyunlarındaki içerik fazlalığı ve çalışkan olmaları gerçekten takdire şayan oluyor. Monster Hunter World inceleme yaptığımız bu oyunda içerik fazlalığından nasibini alan oyunlardan biri. İçerik olarak oyuncuları, saatlerce oyunatıp sıkmayacak bir yapıtla karşı karşıyayız.

Şunu öncelikle belirtmem gerek, daha önce hayatımda hiçbir Monster Hunter oyununu oynamadım. Fakat sürekli oynanış videoları olsun, oynayıpta anlatanlar olsun hep merak ettiğim ve oynamak istediğim bir oyundu. Oyunun hikayesini çok kısa bir biçimde temas etmek istiyorum. Hem spoiler olmasın hem de esasen Monster Hunter World hikaye olarak değil, içeriği ve özgür yapısı ile öne çıkan bir yapıt. Monster Hunter World hikayesi ile iki değişik kıtaya ayrılan kurgusal bir evrende geçiyor. Yeni ve eski evren olarak isimlendirilen bu evrende, biz oyuncular olarak eski evrenden yeni evrene yelken açan birer avcılarız. Görevimiz bilgi toplamak ve canavar avlamak, büyüklü küçüklü binlerce farklı canavarların olduğu evrenimizde kimi yaratıklar sebebi bilinmeyen bir şekilde her on yılda bir yeni kıtada toplanıyor.

Hikayedeki bizim amacımız ise neden toplandığını bulmak. Ufak bir gemi seyahati ile başlayan oyunumuz, giriş dizinin hemen ardından başımıza talihsizlik gelmekte ve kendimizi yeni evrende buluyoruz. Oyunun dinamiklerini kısa bir şekilde sunulduğu yani alıştırma kısmı sonrasında oyun yavaş bir şekilde sizlere bütün dinamiklerini göstermek için kapılarını açıyor. Verdiği görevlerle oyunun dünyasını anlamaya başlıyor, hem de nelerin ne işe yaradığını, oyun içerisinde yapabileceklerinizi ve imkanlarınızın neler olduğunu anlayabiliyorsunuz. Fakat bu kısımda eleştireceğim bir husus var. Oyun size bazı yerlerde ne yapmanız gerektiğini çok ayrıntılı bir şekilde anlatırken, bazı yerlerde ise kafada soru işaretleri bırakıyor. Oyunun içinde bulunan sistemler gayet iyi bir şekilde anlatılırken, oynanış dinamiklerinde kafada kalan soru işaretleri, seriye yeni başlayacak olan oyuncular için biraz zor olabilir. Fakat gözünüzde fazla büyütmeyin bende yeni başlayan bir oyuncu olarak birkaç saat içerisinde tüm mekaniklere alıştım. Oyun sizleri Monster Hunter World’un ana şehrine, yeni evrendeki evimize yerleştiriyor. Bu şehrin içerisinde silahlarınızı geliştirebiliyor, ek ihtiyaca göre ekipmanlar satın alınabilir ya da üretebilirsiniz. Hazırlıkları yaptıktan sonra farklı silahlar, potlar, ekipman ve tuzaklar, kıyafetler vs. pek çok farklı alana sahip, gitmek istediğiniz görevi seçerek, dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte oyun oynayabiliyorsunuz.

Monster Hunter World inceleme yazımızın sonuna gelirken şunu söylemeliyim hikâye olarak biraz silik kalsada, oyunun özgürlük hissi vermesi ve oyunun ayrıntıları hikâye kısmını kapatıyor.

Oyunun Artıları:

  • Oyunun tamamındaki ayrıntılar
  • Uzun oynama süresi
  • Özgürlük hissiyatı vermesi

Oyunun Eksileri:

  • Hikâye bakımından biraz sönük kalıyor
  • Sesleri biraz oyunun altında kalıyor
 
Üst