Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu

admin

admin

Site Yetkilisi
Yönetici
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
383
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Mersin
Sony'nin yeni nesil konsolunun çıkışına bir yıldan az bir süre kaldı. İşte size Playstation 5 almanıza sebep olacak 10 devam oyunu.
Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu

Sony, Playstation konsollarının beşinci halkası olan Playstation 5 için oldukça ketum davranıyor. Henüz cihazın teknik detayları hakkında bilgi sahibi olmasak da resmi duyuru sırasında eklenen geliştirmelerden birkaçı bizlere sunulmuştu.
Konsolun özellikleri ve işlemcisinin de önemli olduğu bu devirde Sony oyunları ile öne çıkmayı hedefleyen bir firma. Özellikle bu nesil çıkarttığı oyunların kalitesi ile neslin galibi olan yayıncı gelecek nesil için de planlarını değiştirmiş gibi görünmüyor.
Bu makalemizde, bilinen Playstation özel oyunlarının, yeni nesil için geleceği kesinleşen ya da gelmesi beklenen 10 devam oyununu listeleyeceğiz. Sıralama tamamen rastgele olup beklenti derecesine göre ayarlanmamıştır. Keyifli okumalar.
Horizon Zero Dawn 2

1585948287929.png


Horizon Zero Dawn, 28 Şubat 2017’de Playstation 4’e özel olarak çıkış yapmıştı. Duyurulduğu günden beri büyük bir beklenti yaratan oyun, bazı kesimler tarafından haklı eleştiriler alsa da birçok oyuncudan geçer not almayı başarmıştı.
Uzak bir gelecekte, insanların dünyada azınlıkta oldukları bir dönemde, insanlar ve makineler arasındaki savaşın konu alındığı oyun tam olarak RPG olarak anılmasa da içerisinde güçlü RPG ögeleri barındırıyordu. Grafik kalitesi olarak eline su dökülemeyen yapım, mevcut nesilde kaliteli işler çıkartan Decima Motoru ile geliştirildi. Yapımcı Guerrilla Games’in özel olarak geliştirdiği bu oyun motoru daha sonrasında efsanevi oyun yapımcısı Hideo Kojima’nın yeni oyunu Death Stranding’de de kullanıldı.
Horizon Zero Dawn’ın yakın bir süreçte PC oyuncuları ile buluşacağına dair güçlü söylentiler yayılıyor. Birçok insan Sony’nin daha fazla oyuncuyu markaya çekmek istediği düşünüyor. PC oyuncularına 3 yıl gibi bir ara ile sunulacak olan yapımın, Playstation 5’in çıkış oyunu olması planlanan Horizon Zero Dawn 2’ye olan ilgiyi arttıracağını ve konsol satışlarının yükseltmesi bekleniyor. Elbette bunlar sadece söylenti. Kesin olarak beklenen tek şey eninde sonunda Playstation 5’te Horizon Zero Dawn 2’yi oynayacak olmamız.


Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu


Yeni Infamous

Infamous serisi, Sucker Punch Productions tarafından geliştirilen, Sony Computer Entertainment tarafından yayınlanan bir aksiyon macera oyunudur. Playstation 3 döneminde Infamous ve Infamous 2 adında iki oyun ile karşımıza çıkan seri Playstation 4’ün ilk aylarında çıkış yapan Infamous Second Son ile devam etti.

Kendi isteği dışında süper güçlere sahip olan Delsin Rowe adındaki bir genci kontrol ettiğimiz son oyunda, iyi ve kötü dengesini ayarlayarak oynayışımıza şekil verebildiğimiz bir dünyaya adım atmıştık. Bioterorist adı verilen özel güçlü insanların hor görüldüğü bir dünyada hayatta kalamaya ve dengeleri yerine getirmeye çalışan Rowe’ın hikayesi birçok oyuncu tarafından sevilmiş ve olumlu yorumlar almıştı.

Oyun çıktıktan kısa bir süre sonra bağımsız bir ek paket olan Infamous First Light piyasaya sürülmüştü. Seri, Second Son’ın iki yıl öncesini anlatan bu eklenti paketinden beri sessizliğe gömülmüş durumda. Bu nesil aldığı olumlu eleştirilerin de yardımı ile devam oyununun geleceğine kesin gözle bakılıyor.

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu


Yeni The Order

Çıkışından önce fazlasıyla potansiyel barındıran The Order: 1886 ne yazık ki çıkış yaptıktan sonra beklediği ilgiyi görememişti. Temelinde çok sağlam bir dünya ve hikaye oluşturan oyun oynanış olarak oyuncuya neredeyse hiçbir şey sunamaması sebebi ile sınıfta kalmıştı.
Bizi gelişmiş silahların bulunduğu Victoria Londra'sının alternatif tarihine götüren oyun, şehri gözetleyen koruyucuların (The Order) hikayesini anlatıyor. Nefes kesen grafikleri 2015 yılında çıkmasına rağmen hala eskimemiş ve günümüzde yapılmış gibi hissettiriyor.
God of War’ın yan oyunlarından birini geliştiren Ready at Dawn’ın elinden çıkan yapımın kısa süren kısıtlı bir oynanış sunsa da en azından oluşturduğu evrenin hatırına ikinci bir şansı hak ettiğine inanılıyor.

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu


Ratchet & Clank 2

Playstation 2 döneminin sevilen oyunu Ratchet & Clank, 2016 yılında Rebot edilerek yeniden yapılmıştı. Bizleri sevimli ve içleri ısıtan iki arkadaşın destansı kahramanlık hikayesini deneyimlemeye götüren oyun oyunculardan tam puan aldı.
Ratchet & Clank’in yapımcısı olan Insomniac Games oyuncuların takdirini kazanan nadir firmalardan biridir. En son karşımıza Marvel's Spider-man ile çıkan firma geçtiğimiz aylarda Sony tarafından satın alınmıştı. Zaten uzun bir süredir Sony’nin Playstation konsollarına özel çıkarttığı oyunları ile adı anılan firma resmi olarak Playstation ailesinde yerini almıştı.
Geçtiğimiz aylarda yapığımız bir haberde yeni Ratchet & Clank oyununun hem Playstation 4 hem de Playstation 5 konsollarına gelebileceğine dair söylentileri sizlere aktarmıştık. Sony’nin yeni nesil konsolunu piyasaya çıkartacağı dönemlerde, aile dostu birkaç oyunu da içerisine ekleyerek küçük yaştaki oyuncuları ve ailelerini de pazara eklemeyi hedefleme ihtimali çok yüksek. Çoğu kişinin aklına Ratchet & Clank 2’den başka bir isim gelmiyor.
Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu

Marvel's Spider-Man 2

Insomniac Games’in adını anmışken Spider-Man’e değinmeden olmaz elbette. 7 Eylül 2018’de çıkan Marvel's Spider-Man ile harika işler başaran şirket bir sonraki oyun için hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladıklarını açıklamıştı.
Marvel's Spider-Man; doyurucu aksiyon sahneleri, klişe olmayan hikayesi, açık dünyası ve görev tasarımları ile bu nesil Playstation 4’e çıkan en başarılı oyun olduğunu söylesek yalan olmaz. 2018 oyun ödüllerinde yılın oyununa adaylık gösterilen oyun, ödülü ne yazık ki bir diğer Playstation 4 özel oyunu olan God of War’a kaptırmıştı.
Marvel's Spider-Man 2’nin de Playstation 5’te yerini alacak bir diğer devam oyunu olacağına kesin gözle bakılıyor.

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu


Yeni Uncharted

Playstation 3 döneminde çıkarttığı üç ana oyunu ile büyük ses getiren Uncharted serisi 2016 yılında çıkan Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu ile efsanevi hazine hırsızı Nathan Drake’in hikayesini sonlandırmıştı.
Sony’nin kendi stüdyolarından biri olan Naughty Dog tarafından geliştirilen seri en son 2017 yılında Uncharted: Kayıp Miras ile karşımıza çıkmıştı. Uncharted 4 motoru ile yapılan bu oyun aslında Uncharted 4’ten bağımsız bir eklenti paketi olarak görülebilirdi. 9 – 10 saatlik bir oynanış sunan oyun içerisinde Nathan Drake’i barındırmayan ilk Uncharted oyunu olarak anılıyor.
Oyunda Uncharted 3’ten tanıdığımız Chloe Frazer karakterini kontrol ediyoruz. Ona eşlik eden karakter ise Uncharted 4’te karşımıza çıkan Nadine Ross olmuştu.
Bir sonraki Uncharted oyununun Nathan Drake’in hikayesi ile alakalı olmayacağına kesin gözle bakılıyor; ancak Naughty Dog, Drake’siz bir Uncharted oyununa yeşil ışık yakıyor. Serinin parlak dönemlerini farklı bir karakterin hikayesi ile yeniden yaşatmaları durumunda God Of War’da yaşadığımız duyguları tekrar yaşamamız olası.

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu

Yeni God of War

2018 oyun dünyasının gerçekten parlak bir dönemi olmuştu. Red Dead Redemtion 2, Marvel's Spider-Man ve God of War bu seneyi tamamen alt üs etmişti. Ancak birçok oyuncunun gözünde senenin parlayan yıldızı God of War olmuş olacak ki yılın oyunu ödüllerinin de sahibi oldu.
Seri Playstation’un en çok sevilen markası haline gelmişti. Yunan Mitolojisinde destansı bir intikam hikayesine çıkan Kratos’un hikayesinin anlatıldığı Hack and slash, macera oyunu olan God of War serisi, üçüncü oyunuyla hikayesini sonlandırmıştı. Ya da biz sonlandırdığını sanmıştık. Serinin geliştiricisi Santa Monica Studio üçüncü oyunda sonlanan hikaye ile birlikte God of War için de bir devrin kapandığını resmileştirerek dördüncü oyunu kimsenin beklemediği bir şekilde sundu.
God of War 4 olarak planlanan oyun seriye adeta bir Reboot getirmişçesine God of War ismi ile piyasaya sürüldü. Yepyeni kamera açısı, yepyeni bir mitoloji ve bireysel hikaye anlatımı ile serinin daha önceki oyunlarında görülmeyen bir işe imza atan Santa Monica, beklentileri fazlasıyla karşıladı.
Serinin bir sonraki oyununun geleceği daha ilk oyunun çıkışıyla birlikte kesinleşmişti. Oyunun sonunda, Kratos’un kulübesine gidip yatağına yattığınızda tetiklenen sinematik adeta bir sonraki oyun için bir Fragman niteliği taşıyordu. Çıkış döneminde olmasa bile Playstation 5 konsolunun çıkışından bir ya da iki sene sonra yeni God of War oyunu ile karşılaşacağız. Üstelik bu sefer baş düşmanımız Thor olacak!

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu


Days Gone 2

Playstation 4’e özel olarak geliştirilen, ancak çıkış döneminde bin bir sorun ile uğraşan bir yapım daha. Days Gone, duyurulduğu dönemde çok fazla umut vadeden bir oyundu. Gerçekçi bir zombi sürüsü ile uğraştığımız duyuru fragmanı, türü sevenler için bulunmaz bir nimetti. Üstelik o sıralar Last of Us’ın devam oyunu da resmiyet kazanmadığı bir süreç olduğundan söz konusu oyun ile fazlasıyla benzerlik taşıdığı düşünülmüştü.
Uzun bir geliştirme sürecinin ardından çıkış yapan oyun ne yazık ki bekleneni verememiş ve sınıfta kalmıştı. Oyun fazlasıyla hatalı ve kendini tekrar eden bir yapıya sahipti. Bu sorunların sebebi ise geliştirici ekip olan Bend Studios’un daha önce yapmadığı kadar büyük bir projeye kalkışmış olmasında yatıyordu.
Her ne kadar sorunlu bir çıkış yapmış olsa da oyunun peşini bırakmayan yapımcılar bedava indirilebilir içerikler ve güncellemeler ile oyuncuları aktif bir şekilde oyunda tutmayı başardılar. Şu an için neredeyse tüm hatalardan temizlenen Days Gone, aynı The Order için düşünüldüğü gibi bir şans daha verilecek yapımlardan biri olabilir. Eğer bu şansı yakalarsa Playstation 5 için devam oyununu görmemiz olası.

Playstation 5 için çıkması beklenen 10 devam oyunu
Bloodborne 2

Dilimizde tüy bitti, her E3 döneminde adını andık, Sekiro duyurusunu bile ona yorduk, ama PS4 neslinin başlarında çıkan bu harika yapımın devamı bir türlü gelmedi.
From Software’in Playstation 4’e özel geliştirdiği oyun olan Bloodborne, 24 Mart 2015’te çıkış yapmıştı. Dark Souls serisinin yaratıcılarının elinden çıkan bu oyun kardeşi ile benzer dinamikler barındırıyordu. Zorlu bir oynanış ve harika bir atmosfer ile karşımıza çıkan oyunun devamı için net bir açıklama yapılmıyor.
Devam oyunu tamamen Sony’nin elinde olan Bloodborne için yeni bir oyunun gelmesi dört gözle bekleniyor. Playstation 5 konsolunun çıkış döneminde Bloodborne 2’de beraberinde gelirse birçok oyuncu buna mutlu olabilir.
 
Üst